Hizmetlerimiz

MANTOLAMA NEDiR?

MANTOLAMA UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDIR?
a.Dış cephe mantolama(mantolama) yapilmasiyla, binadan disariya çikan isi kaybi; yalitimsiz duruma göre azalir. Dolayisiyla isinabilmek için tüketilen yakit miktari da azalmis olur. Bu azalma miktari, yapinizin bulundugu bölgenin iklim kosullarina göre farklilik gösterir. Bu degisim orani %50 – %70 arasindadir. Örnegin; Kis aylarinda, Dış cephe ısı yalıtımı olmayan yapinizi isitabilmek için 100 birim yakit tüketiyorsaniz, yapiniza yalitim yaparak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime kadar düsürebilirsiniz.
b.Mantolama(dış cephe ısı yalıtımı) yapilmis yapilarin, duvarlarinin iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ayrica siva ve boya kabarmalari olusmaz.
c.Yasam alanlarinizda sicak ve soguk hava farkliliklari olusmayacagindan, saglikli bir ev ortami olusur.
d.Isi yalitimli duvarlarin içinde, difüzyon sonucu yogusma olmayacagindan, duvarda ki malzemeler korozyona ugramaz. (bina demir ve çelikleri paslanip incelmez.)
e.Mantolama(dış cephe ısı yalıtımı) uygulanmis binalarda, yakit tüketimi daha az oldugundan hava kirliligine neden olmaz.

YENI BINALARDA MANTOLAMA

Yapim asamasinda gerekli detaylar önceden dikkate alindigi sürece yeni binalarda isi yalitim sistemi uygulamalari eski binalara nazaran tatbikatlar daha kolay yapilabilecektir. Karotlar yagmur suyu gider borularinin kanallari açilirken mantolama payinin birakilmasina dikkat edilmelidir,çati parapetlerinin ve gizli derelerinin günümüzün yüksek kaliteli malzeleriyle izole edilmesi ve pencere denizliklerinde yine mantolama payinin ve düsünülüyorsa dekoratif söve kalinliklarinda dikkate alinmasi sistem uygulamalari yapilirken karsilasilmasi muhtemel birçok problemi ortadan kaldiracaktir.Yeni binalarda mantolama altina kaba siva yapilmasi teknik olarak bir mecburiyet olmamakla beraber sistem uygulamalarinin daha problemsiz uygulanabilmesi için fayda saglanacaktir.

ESKI BINALARDA MANTOLAMA

Ikamet edilen binalarda yapilan isi yalitim sistemi uygulamalari yeni binalara nazaran daha zordur bunun sebebi özellikle denizlik altlarida parapet kenarlarinda yagmur suyu giderlerinde balkon kapilarinda yasanmasi muhtemel sorunlarin yogunlugudur

1)PENCERE DENIZLIK ALTLARI:Mantolama uygulamalarinda isi yalitim levhalarinin kaplanmasiyla beraber çogu binada mermer denizlik damlaliklari kapanmaktadir ve bu sekilde yapilan uygulamalarda önlem alinmaz ise yagmur sularini pencere merkezlerinden cepheye akmasi ve kirlilige sebep olmasi kaçinilmaz sondur .söz konusu problemi ortadan kaldirmak için eski binalarda mantolama sonrasi denizlik altlarini pvc veya aliminyum damlalik profili konmasi tartismasiz bir mecburiyettir .
2)PARAPET KENARLARI: Ülkemizdeki eski binalarda maalesef çati parapetlerini gerekli izoleleri yapilamamistir çati derelerindeki mevcut problemleri öncelikle olarak çözünmedikten sonra yapilan mantolama tatbikatlari için ileri dönemde tehlike arz etmektedir.
3)YAGMUR GIDERLERI: Mevcut yagmur su giderleri mantolama yapilirken kesinlikle duvarda sabit birakilmamalidir.isi yalitim levhalarinin arasinda kalacak gider borulari isi köprüsü olusturabilecegi gibi ilerleyen dönemlerde onarim istemesi dahilinde mantolamayada zarar verecektir.bu vesile ile uygulamalar sirasinda giderlerin tamami sökülmeli çikis ve inis noktalarinda gerekli dirsek parçalari kullanilarak mutlaka mantolama tatbikatlarini dis yüzeyine alinmalidir.
4)BALKON KAPILARI: Balkon iç duvarlarinin sistem uygulamasi yapilirken disa ve duvara dogru açilan kenar balkon kapilari gerekli mesafeye sabit degilse isi yalitim levhalari ile dar bir açida çarpisacak ve kapinin kullanilabilirligi önemli ölçüde sektege ugrayacaktir bu sebeple balkon iç duvarlarinda gerekli görünen yerlerde ince isi yalitim levhalari kullanma mecburiyeti olabilir.

MANTOLAMAMI NASIL KORUYABILIRIM?

Yapilarinizda ciddi oranlarda enerji tasarrufu saglamak ve binanizin tamamen koruma altina almak amaci ile yaptirmis oldugunuz mantolamanin sorunsuz bir sekilde sizlere hizmet verebilmesi için dikkate alinmasi gereken konular asagidadir. Eski binalarda mantolama tatbikatlari öncesinde klimalarin ,antenlerin, tabelalarin, çamasir demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir.Sistemin ana prensibi hiçbir aralik kalmadan cephenin tamaminin isi yalitim levhalari ile kapanmasi oldugu için söz konusu unsurlarin mantolama sonrasi cepheye monte edilmemesi çok daha saglikli bir karar olacaktir.Yine eski binalarda daire dogramalarinin degistirilmesi düsünülüyorsa mantolama öncesi bu degisikliginde yapilmasi da sistemin zarar görmemesi adina önemli katki saglayacaktir.Bazi binalarda zemin katlar araç otoparkina cephelidir bu tip durumlarda cephe duvarinin önüne çiçeklik,çit,veya araçlar için lastik bar demirlerinin konmasi istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldiracaktir.Bina yönetimlerinin mantolama sonrasi kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dis cephe isi yalitim sistemlerine özel yönetim tedbirleri alinmasi herkesin ortak çikarina olacaktir.Tüm bu tedbirlere ragmen onarim isteyen bir durum söz konusu oldugunda binanizin uygulamalarini yapan firmayla görüsüp yardim talep etmeniz dogru bir seçim olacaktir.Yapinizin ömrü ve sizin yasam alaninizin sagligi açisindan günümüz yapi sektörünün en geçerli çözümü olan mantolamanin avantajlarindan sonuna kadar faydalanmaniz yine sizin elinizdedir.Mantolama tatbikatlarinda ödediginiz maddi bedel kendini enerji giderlerindeki tasarruftan dolayi kisa sürede amorte edecegi gibi korunmasina özen gösterilen bir isi yalitim sisteminin bir daha cephede asla masraf kapisi olmayacagini ve sadece uzun süreli zaman zarfi içerisinde yeniden renklendirmek için boyanmasi gerektigini unutmamiz gerekmektedir