Hizmetlerimiz

ÇATILARDA MANTOLAMA

1. TERAS ÇATILARDA MANTOLAMA 1.1 Geleneksel Teras Çatilarda Mantolama Bu detayda su yalitim katmani mantolamainin üzerinde yer almaktadir. Çati sistemi, alttan buhar kesici ile su buharina karfli korunurken, üstte uygulanan su yalitim örtüsü suyun yapi elemanlarina ulaflmasini önler.Uygulama yapilacak beton yüzeyin iyice temizlenmesinin ardindan ve kuru durumda iken astar olarak m2’ye en az 0,400 kg. sarf edilecek biçimde TS113’e uygun soguk uygulamali asfalt emilsiyonu sürülür. Su buharinin, mantolamainin içerisinden geçerek su yalitim örtüsü altinda birikmesi ve yoguflmasi sonucu, mantolamainin ifllevini kaybetmesini ve örtülerinin tahrip olmasini önlemek için; mantolamainin altina (sicak tarafa) yüksek performansli buhar kesici uygulanmalidir.

Astar kuruduktan sonra buhar kesici katman (cam tülü tafliyicili polimer bitümlü örtü olabilir) fleritsel olarak yapifltirilir. Buhar kesici uygulamalarinda ek yerleri tam yapifltirilmalidir. Buhar kesici katman üzerine, mantolama levhalari flaflirtmali olarak, ek yerlerinde derz oluflmayacak flekilde noktasal bitümle yapifltirilir.Mantolama malzemesi, su yalitim malzemesinin yapifltirma sicakligina dayanikli ve rijit ise (Taflyünü) su yalitim malzemesi dogrudan mantolama malzemesi üzerine uygulanabilir. Eger mantolama malzemesi, su yalitim malzemesinin yapifltirma sicakligina dayanikli ve rijit degil ise yalitim katmani üzerine egim betonu dökülmeli ve su yalitim malzemesi egim betonun üzerine uygulanmalidir. Böylece mantolama malzemesi yapifltirma sicakligindan korunur ve yayili yük altinda rijitligi bozulmadan ifllevini yerine getirerek üzerinde gezilmeyen teras çati detayi tamamlanir. Gerek, çift kat uygulanan bitüm esasli örtülerin son kati, gerekse de tek kat uygulanan sentetik su yalitim örtüleri; gece/gündüz ve yaz/kifl sicaklik farki sebebiyle oluflabilecek termal gerilmeleri azaltmak ve U.V etkilerinden korunmak amaciyla günefl iflinini yansitici bir bitifl tabakasi ile korunmalidir. Bu amaçla, mineral kapli su yalitim örtüleri veya çakil tabakasi bitifl tabakasi olarak kullanilabilir.

Üzerinde Gezilemeyen Teras Çatilar A- Çakil B- Ayirici keçe C- Su yalitim katmani D- Mantolama (çift kat olursa flaflirtmali) E- Buhar kesici veya buhar dengeleyici F- Egim betonu G- Döfleme H- Tavan sivasi Üzerinde Gezilen Teras Çatilar
1- Döfleme kaplamasi
2- Harç
3- Koruma betonu
4- Su yalitim örtüleri
5- Mantolama (çift kat olursa flaflirtmali)
6- Buhar kesici örtü
7- Buhar dengeleyici (gerektiginde)
8- Egim betonu
9- Döfleme
10- Tavan sivasi

ÇATILARDA MANTOLAMA 49 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

• Yoguflma tahkiki mutlaka yapilmalidir.
• Sicak çatilarda, su yalitim örtüleri en üstte oldugu takdirde, isil floklari (gece-gündüz, yazki fl sicaklik farklari dolayisiyla) azaltmak amaciyla, günefl iflini yansitici ve bir bitifl tabakasi ile korunmalidir.
• Tek kat sentetik su yalitim örtüleri için ek yerlerinin yapifltirilmasinda üretici firmalarin tavsiyelerine titizlikle uyulmalidir.
• Taflima ve su birikmesini önleyecek yeterli sayida gider birakilmalidir. Aksi taktirde isitma sogutma dönemlerinde su yalitim örtüsü daha fazla isil floka maruz kalacaktir.
• Yanici mantolama malzemeleri kullanilan sicak çati uygulamalarinda flalumo alevi kullanarak yapilan bitümlü örtü tespiti sirasinda gerekli yangin güvenlik önlemleri alinmalidir.